• Slajd_1

  Czernica - 2015 "Wiocheła" samodzielny 

  obóz Szczepu 18-tych Drużyn Harcerskich w Szczercowie

 • Slajd_2

  Nasze dzielne zuszki z Próbnej Gromady Zuchowej podczas kolonii zuchowej w Czernicy.

 • Slajd_3

  Harcerki i Harcerze Młodsi z 18 Drużyny Harcerskiej "Kuźnia" im. Jerzego Kukuczki przed wartownią 

  obozową w Czernicy.

 • Slajd_4

  18 Drużyna Harcerzy Starszych im. Jerzego Kukuczki na wartowni obozowej w Czernicy.

 • Slajd_5

  "Wiocheła" - wiejska stylizacja obozu w Czernicy

 • Slajd_6

  Czernica - 2015 "...zuchowe życie - prawdziwy raj ia io..."

 • Slajd_7

  Czernica - 2015 "...radość radość ponad wszystko..."

 • Slajd_8

  Czernica - 2015 Harcerze młodsi jak zwykle najbardziej lubią "cioranie" w lesie.

 • Slajd_9

  Służyć Bogu i Polsce przyrzekają Bartek i Michał. Czernica - 2015. 

 • Slajd_10

  Miłosz, Rozalia, Asia i Wiktoria obiecują być dobrymi zuchami. Czernica - 2015.

 • Slajd_11

  To chyba nic innego tylko "...miłość, miłość i ognisko..." Czernica - 2015.

 • Slajd_12

  HS-ki zastanawiają się czy zejść, czy może sfrunąć z platformy. 

  Czernica - 2015.

logo 2Serdecznie witamy na stronie Szczepu 18-tych Drużyn Harcerskich. Przygoda harcerska której ślad tutaj znajdziesz, może stać się Twoją przygodą! Nie zwlekaj więc i przyjdź na naszą zbiórkę do harcówki przy ulicy 3 Maja 6 w Szczercowie. Czekamy tam na Ciebie zwykle w piątki o godz. 16.18. Razem z nami czeka na Ciebie - Twoja harcerska przygoda!


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /18kuznia-nowa/templates/kuznia_nowa_v4/functions.php on line 185

O drużynie

18 Drużyna Harcerska „Kuźnia” im. Jerzego Kukuczki w Szczercowie powstała we wrześniu 1995 roku. Pierwsza zbiórka odbyła się w Młodzieżowym Klubie Kultury „Kuźnia” w Szczercowie przy ul. Częstochowskiej 10.  Założycielem i pierwszym drużynowym „Osiemnastki” był hm. Jerzy Stolarz.
Wzorce - granatowe barwy, ósemkowy numer, styl działania a także niektóre zwyczaje i obrzędy 18-nastka zaczerpnęła od 8 Piotrkowskiej Drużyny Harcerskiej „TROP” im. Włodzimierza Puchalskiego, która w latach 80 – tych i 90 – tych należała do najprężniej działających środowisk w Hufcu Piotrkowskim.
Pierwszy rok działalności drużyny został zakończony w lipcu 1996 roku wyjazdem na obóz w Bieszczady do stanicy harcerskiej w Stebniku. Obóz nazywał się „Sekura-Kaj” i miał stylizację japońską. Na obóz 18-nastka wyjechała razem z I Środowiskowym Szczepem Harcerskim „Matecznik” im. Józefa Grzesiaka „Czarnego”. Obóz udał się wspaniale a jego efektem było wstąpienie 18-nastki do „Matecznika”. W tym środowisku nasza drużyna działa do dziś.

o nas 1

Kolejne obozy odbyły się:
w 1997 roku w Perkozie koło Olsztynka gdzie stylizacja była rzymska. Obóz nazywał się Qvo Vadis

o nas 2

W 1998 roku w Przesiece w Karkonoszach

o nas 3

W Walnym w 1999 roku gdzie stylizacja była puszczańska. Obóz nosił nazwę - Matecznik

o nas 4

 W 2000 roku 18-nastka uczestniczyła w Zlocie ZHP w Gnieźnie

o nas 5

Można śmiało powiedzieć, że lata 1996 – 2000 były złotym okresem w działalności drużyny, która w tym czasie bardzo prężnie sie rozwijała. Na obozach Szczepu harcerze z 18-naski stanowili nierzadko więcej niż połowę uczestników. To przekładało się również na pracę drużyny w okresach śródrocznych. Drużyna była liczna i wspaniale się prezentowała. Podczas Zlotu Drużyn Hufca Piotrkowskiego w 1999 roku  18-nastka z marszu zajęła pierwsze miejsce w rywalizacji zlotowej wspaniale się przy tym bawiąc.

o nas 6

Corocznie w okresie świątecznym harcerze z 18-nastki wystawiali Jasełka

o nas 7

Po tych latach rozkwitu i prężnego działania przyszedł okres pewnego wyhamowania. Było to związane ze zmianą pokoleniową w drużynie. Stara wiara po ukończeniu szkół średnich rozpoczęła naukę na studiach. Młodzi nie od razu potrafili ich zastąpić. 18-nastka jednak działała dalej. Na kolejny obóz drużyna już w mocno jednak zmienionym składzie wyjechała w lipcu 2004 roku do stanicy harcerskiej w Trzech Morgach. Był to obóz samodzielny na którym tak naprawdę młodzi uczyli się harcerstwa. Na tym obozie było wspaniały klimat. 

o nas 8

W 2005 roku nastąpiła zmiana na funkcji drużynowego. Nowym drużynowym został wyw. Adam Pająk. Były nowe plany i nowe zamierzenia. Odbywały się zbiórki na których jak zwykle było fajnie i ciekawie. W tym okresie pierwsze kroki w harcerstwie stawiali obecni funkcyjni drużyny. I wtedy tak naprawdę rozpoczęli walkę o utrzymanie 18-nastki.

o nas 9

Drużyna została zawieszona w 2006 roku. Jednak harcerze z 18-nastki się nie poddawali. Dalej organizowali zbiórki, brali udział w obozach Szczepu Matecznik, wyjeżdżali na zloty. Między innymi brali udział w zlocie ZHP w Kielcach. W 2009 roku odbył się I Rajd Tropem Ósemki. Niedługo potem powstała inicjatywa reaktywowania 8 Piotrkowskiej Drużyny Harcerskiej „TROP” im Włodzimierza Puchalskiego. Środowisko byłych harcerzy i instruktorów "Ósemki" zaprosiło kilku harcerzy z ciągle wtedy zawieszonej 18-nastki   na pierwszy biwak przygotowujący do reaktywacji tej drużyny. Na tym biwaku po raz pierwszy pojawił się pomysł odwieszenia 18-nastki. 18-nastkowicze zarazili się pozytywnym zapałem od "Ósemki" i postanowili również powalczyć o swoja drużynę To zaowocowało w grudniu 2009 roku  przywróceniem po trzech latach 18 DH „Kuźnia” w poczet drużyn Piotrkowskiego Hufca ZHP. Nową drużynową została pion. Aleksandra Stolarz. Drużyna znów działa i znów odnosi sukcesy. Od lutego 2010 harcerze mają swoją harcówkę na poddaszu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Drużyna przeprowadziła kampanię „bohater” która zakończyła się przyznaniem 18 DH „Kuźnia” im. znanego himalaisty – Jerzego Kukuczki. Bardzo ważnym wydarzeniem w minionym 2010 roku był udział drużyny w II Rajdzie Tropem Ósemki w którym patrol z 18-nastki „Pędząca Podkowa” zajął pierwsze miejsce.

o nas 10

W lipcu 2010 roku drużyna wyjechała na pierwszy od wielu lat obóz do Białego Brzegu. Obóz miał stylizację szlachecką. Był zorganizowany przez Szczep Matecznik.  

biay brzeg

W sierpniu 2010 harcerze z 18-nastki wraz z harcerzami z 8-mki odwiedzili reprezentację Hufca Piotrkowskiego przebywająca na Zlocie ZHP w Krakowie przez co mieli okazję uczestniczyć w Dniu Zlotowym na Rynku Krakowskim.

o nas 11

Od lutego 2010 roku 18-nastka ma swoja harcówkę, która jest całkowicie do dyspozycji drużyny. Dostep do harcówki przez 24 godziny na dobę znacznie ułatwił organizacje zbiórek. Harcówka znajduje sie na poddaszu Gminnego Osrodka Pomocy Społecznej w Szczercowie przy ul. 3 Maja 6. Jest idealnym i w pełni bezpiecznym miejscem do organizowania wszelkich przedsiewzięć związanych z działaniem drużyny i poszczególnych zastepów.

o nas 12

Harcerze z 18-nastki samodzielnie wykańczali i przystosowywali pomieszczenie harcówki aby stworzyć prawdziwie harcerski klimat.harcwka 2

W maju 2011 roku 18 DH zorganizowała wraz z 86 PDH "KNIEJA" i 3 BDH "LEŚNI" wspólny biwak majowy. Biwak ten miał na celu integrację harcerzy z tych druzyn i udał się wspaniale.

 

o nas 13jpg

3 Rajd Tropem Ósemki, który odbył sie na poczatku czerwca 2011 roku zakończył sie koejnym sukcesem. Patrol "Pędząca Podkowa" zajął po raz drugi pierwsze miejsce w rywalizacji na trasie harcerskiej

o nas 14

Akcja Letnia 2012 była przełomowym momentem w działalności drużyny. Przede wszystkim dlatego, że 18-nastka zorganzizowała swój samodzielny obóz drużyny. Obóz nazywał się ARIKARA i miał stylizacje indiańską. Obóz ten bardzo wzmocnił ducha harcerskiego wśród harcerzy naszej drużyny, zbudował więzi przyjaźni i dał niezapomniane przeżycia uczestnikom. Pozwolił drużynie tak naprawdę stać sie drużyną w pełni tego słowa znaczeniu.

arikara 1

 

 

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Już we wrześniu 2011 roku ruszyła akcja naborowa do drużyny, która zakończyła się biwakiem naborowym zorganizowanym w październiku. Podczas tego biwaku, drużyna postawiła jednoznacznie na działanie systemem zastępowym. Postanowiliśmy wzmacniać wszelkimi sposobami naszez zastępy.  Biwak zakończył sie sukcesem a do drużyny przybyło około 20 chętnych do przeżywania przygody harcerskiej.

biwak naborowy

 

 

Kolejnym ważnym etapem było zaktywizowanie i zaproszenie do współpracy rodziców naszych harcerzy. w tym celu powołaliśmy w listopadzie Koło Przyjaciół Harcerstwa przy 18 DH Kuźnia, którego przewodniczacym został Pan Kazimierz Sadowy

zbirka z rodzicami

W grudniu 2011 roku wystawiliśmy dwa zespoły do udziału w X Jesiennych Spotkaniach z Piosenką im. Marcina i Mateusza w Bełchatowie. Nasze przygotowania i liczne próby przyniosły efekt w postaci zajecia dwóch pierwszych miejsc w kategorii harcerskiej. Zespół z 18-nastki "Everestki i Karpatki" zajął I miejsce za wykonanie piosenek "Everestki" i "Harcerska Draka" a zespół "Śpiewajaca Podkowa" wyśpiewał piosenkami "Zielona polana" i "Płyńmy" II miejsce.

festiwal

Rok 2012 rozpoczeliśmy również z przytupem organizując w styczniu biwak integracyjny w którym wzięły udział 3 drużyny - 3 BDH 'Leśni", 8 PDH "Trop" i nasza 18 DH "Kuźnia"

krci 5

Biwak był organizowany w ramach programu profilaktycznego "Harcerstwo nas kręci, alkohol - nie!" a momentem kulminacyjnym był sobotni Haapening przeciwalkoholowy podczas którego wszyscy wspaniale się bawili mając oczywiście w pogardzie wszelkie nałogi. Były programy przeciwalkoholowe, były prezentacje druzyn i były bisy z Jesiennych Spotkań. Po prostu było harcerstwo !

krci 4

 

 

Jeszcze nie przestały brzmieć w uszach pisenki śpiewane podzcas biwaku  a już na poczatku lutego 2012 rada Drużyny wybrała się na wyprawę górską w Beskid Śląski. Celem wyprawy było poszukiwanie sladów Jerzego Kukuczki. Cała górka ferajna spisała sie znakomicie choć warunki były ekstremalne. Temperatura spadała poniżej - 32 stopni ale nikt nie wymiękał. Wszyscy codziennie wyruszali w góry i co najważniejsze zwsze wszyscy z gór wracali

wyprawa 3

W marcu 2012 roku nasza druzyna wystawiła dwa patrole do udziału w grze miejskiej SKAUT w Piotrkowie. Wyadliśmy znów znakomicie bo nasi zajeli 2 i 14 miejsce. Trzeba dodać, że byliśmy odpowiedzialni za jeden z punktów gry a nasza drużynowa - Ola zajmowała sie koordynacją całości przygotowań i przeprowadzeniem samej gry.

tytuowe

Na poczatku maja 2012 roku 18-nastka wraz z Ósemkami piotrkowską i warszawską oraz ich gromadami zuchowymi wzięła udział w biwaku drużyn wspieranych przez HARC. Biwak został zorganizowany po raz pierwszy w przepięknie położonej stanicy harcerskiej w Zarzęcinie nad Zalewem Sulejowskim. Na tym biwaku było ponad 140 zuchów, harcerek, harcerzy i insruktorów.

majowy 1

Od 1 do 3 czerwca 2012 r. trwał 4 Rajd Tropem Ósemki w którym 18 - nastkę reprezentował patrol Zakręcona Podkowa lub jak kto woli Zwariowana Podkowa w zależności od tego jak został zameldowany. Pod koniec to juz sami nie wiedzieliśmy czy jesteśmy zakręceni czy zwariowani. Tak naprawdę to chyba po troszę zwariowani i po trosze zakręceni. Rajd udał się a my zajeliśmy 4 miejsce. Czwarte bo to przecież 4 Rajd Tropem Ósemki. W biegu sprawnościowym uzyskaliśmy 3 czas.

rajd 2

W lipcu 2012 roku 18 - nastka zorganizowała kolejny samodzielny obóz. Tym razem 21 dni obozowaliśmy na Walnym nad przepięknym jeziorem Blizno. Obóz udał się znakomicie. Stylizacja była japońska a nazwa obozu Fuji-no san. Nasza pionierka osiagnęła na tym obozie szczyty. Zastęp programowy Goday obozował w namiocie rozbitym na platformie prawie 3 metry nad ziemią 

fuji18 Na obozie w Walnym miało miejsce bardzo doniosłe dla naszej drużyny wydarzenie. W pewną lipcową noc dokładnie 18 lipca 2012 roku nad brzegiem jeziora Blizno 18-nastka zmieniła barwy. Nasze nowe chusty są granatowo-błękitne. Ósemkowy granat, oznacza przynależność do środowiska Ósemkowego a matecznikowy błękit symbolizuje długoletnią przynależność naszej drużyny do Szczepu "Matecznik" 

Barwy

We wrześniu 2012 roku 18-nastka wzięła udział w Święcie Łódzkiej Chorągiw ZHP, które odbyło się w Pabianicach. Święto było zorganizowane po mistrzowsku. Ciekawe zajęcia i świetnie przygotowana gra terenowa, w której zajeliśmy I miejsce oraz wspaniałe wieczorne koncerty - to był prawdziwy poczatek nowego roku harcerskiego.

zlot 1

 

dyplom

11 listopad 2012 roku. Harcerki i harcerze z 18-nastki uczestniczą w uroczystościach patriotycznych z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Od początku istnienie drużyny zawsze 18-nastka uczestniczy w gminnych uroczystościach z okazji obchodów takich świąt jak Święto Odzyskania Niepodległości, Święto Wojska Polskiego czy Święto 3 Maja.

listopad 12-1Jesień 2012 roku to oczywiście festiwale czyli Jesienne Spotkania z Piosenką i Opal. W obydwu odnieśliśmy sukces. Na Jesiennych zajeliśmy I miejsce w kategorii harcerzy starszych i I miejsce w kategorii harcerzy młodszych.

jesienne 2012"Lato ucieka" w wykonaniu "Osiemnastki"

"Piosenka o rajdowych butach" w wykonaniu "Osiemnastki"

Na Opalu wyśpiewaliśmy wyróżnienie i wsytapiliśmy na dużej scenie co samo w sobie jest wielkim sukcesem

opal 4

Rok 2012 zakończyliśmy oczywiście zbiórką wigilijną w naszej harcówce. Jak zwykle były prezenty, była choinka były życzenia i wspaniały harcerski klimat, z którym weszliśmy w 2013 rok

wigilia 2012Podczas wigilii powstał film o 18-nastce, który przedstwia jej historię

Nasz bohater drużyny - Jerzy Kukuczka nie wybierał łatwych dróg. Znany był z tego, że zdobywł najwyższe szczyty świata w taki sposób w jaki nie zostały one jeszcze nigdy zdobyte. Naszym zwyczajem związanym z imieniem Jerezgo Kukuczki jest organizacja corocznej zimowej wyprawy górskiej. W lutym 2013 roku postanowiliśmy zdobyć Koronę Pienin i w pełni nam sie to udało. Zdobyliśmy Bryjarkę, Wysoką, Trzy Korony, Górę Zamkową i Sokolicę. Naszą bazą wypadową było schronisko PTTK "Orlica" w Szczawnicy.PSokolica 747

W dniach 11.07-31-07.2013r. w Bazie Obozowej Hufca Wrocław położonej nad jeziorem Niesłysz odbył się obóz 18 Drużyny Harcerskiej „Kuźnia” im. Jerzego Kukuczki ze Szczercowa KANSAS – CHIRICAHUA.

kansas fota przed bram

18 - lecie Szczercowskiej ''Osimnastki''. W tym roku przypada 18 rocznica założenia drużyny. Z tej okazji w dniach 27-29 września 2013 r. odbędzie się w naszej miejscowości Święto Harcerskie. Jednym z najważniejszych wydarzeń podczas Jubileuszu 18-nastki będzie wręczenie szczercowskiej drużynie sztandaru, który został ufundowany przez licznych sponsorów, rodziców harcerzy i mieszkańców Szczercowa, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy.

GE8J0532

 

GE8J0197Opal 2013! Wspaniała zabawa, klimat i radość były udziałem wszystkich uczestników tegorocznego Opalu. Po piątkowych przesłuchaniach Jury zakwalifikowało "Osiemnastkę" do koncertu laureatów podczas tzw. "Dużego Finału" Z dwóch wykonywanych piosenek ("Baw się z nami" i 'Bieszczadzkie wieczory") jurorzy wybrali stary jak świat kawałek "Baw się z nami" który wykonaliśmy na głownej scenie przed prawie tysięczną publicznością, zajmując 2 miejsce!
Opal 8

W piewrszy weekend ferii zimowych 2014 nasza drużyna wraz ze Szczepem Drużyn Ósmych HARC z Piotrkowa Tryb. wzięła udział w Biwaku Zimowym w Woli Krzysztoporskiej. Przez te kilka dni bardzo intensywnie przeżywaliśmy nasze harcerstwo.

1525353 642530562472802 884874971 n

IC, InterCamp, InterCamp, InterCamp is OK ! Ponad 3000 skautów z różnych zakątków świata, 551 harcerek, harcerzy i instruktorów z Polski, setki przejechanych kilometrów, 4 dni wspaniałej zabawy, niezliczona ilośc wpomnień i przygód...

IC 6

Piąty już samodzielny obóz szczercowskich harcerzy odbył się w Stanicy Harcerskiej „Róża Wiatrów” w Szklanej Hucie. Udział w obozie wzieło 36 harcerek i harcerzy z gminy Szczerców. Nazwa obozu – Wyspa Tortugi, tegoroczna stylizacja na obozie była piracko-hawajska.

19

Dzisiaj w naszej harcówce odbyła się pierwsza zbiórka zuchów. Przyszło baaaaaardzo dużo fajnych chłopców i dziewczynek, którzy zapragnęli zostać zuchami. Na zbiórce wszyscy świetnie się bawiliśmy. Poznaliśmy dużo fajnych zabaw i pląsów. Nauczyliśmy się także piosenki o radości.

zuchy 1

Jesienny Biwak Naborowy. Tradycyjnie jak co roku w październiku przeprowadzamy nabór do drużyny. Podczas biwaku obecne były trzy harcerskie piony. Biwak udał się wspaniale. W biwaku wzieło udział ponad 70 zuchów, harcerzy i harcerzy starszych.

szczep

Jesienne spotkanie z piosenką - 2014. W ramach przygotowań do udziału w Ogólnopolskim Harcerskim Festiwalu Artystycznym OPAL w minioną sobotę "Osiemnastka" wystąpiła w Piotrkowie podczas Jesiennych Spotkań z Piosenką. Harcerze ze Szczercowa zajęli II miejsce.

jesienne crop

Opal 2014 nasz - 1 miejsce 18-stki. Wielkim sukcesem szczercowskich harcerzy z 18 Drużyny Harcerskiej "Kuźnia" im.Jerzego Kukuczki zakończył się Ogólnopolski Harcerski Festiwal Artystyczny OPAL 2014 w Radomsku ;) Spośród ponad 25 zespołów jakie wystąpiły podczas przesłuchań jury festiwalowe postanowiło przyznać pierwsze miejsce w kategorii harcerzy i harcerzy starszych zespołowi z naszej szczercowskiej 18-stki ;)

Opal

Rok 2014 zakończyliśmy oczywiście zbiórką wigilijną w naszej harcówce. Jak zwykle były prezenty, była choinka były życzenia i wspaniały harcerski klimat, z którym weszliśmy w 2015 rok.

wigilia

Szzercowskie Harcerstwo - styczeń 2015. Ponad 150 zuchów, harcerek i harcerzy oraz ich rodziców i zaproszonych gości uczestniczyło w sobotnim spotkaniu w auli Publicznego Gimnazjum w Szczercowie podczas, którego środowisko harcerskie w Szczercowie przedstawiło swoją działalność. Podczas spotkania zaprezentowała się Próbna Gromada Zuchowa w Szczercowie, 18 DH "Kuźnia" im. Jerzego Kukuczki w Szczercowie oraz Próbna Drużyna Harcerzy Starszych w Szczercowie.

stycze

Nasza tegoroczna wyprawa górska zakończyła się pełnym sukcesem. Zdobyliśmy wszystkie zaplanowane do zdobycia szczyty. Było to możliwe dzięki sprawnej organizacji i wiedzy górskiej jaką dysponował nasz przewodnik - dh.Alek.

12088423 967028926689629 4282782533107254421 n

18 lutego 2015 roku utworzyliśmy w Szczercowie nasz Szczep.  Szczep 18-tych Drużyn Harcerskich. W skład Szczepu weszły Próbna Gromada Zuchowa w Szczercowie "Małe Grizli" 18 Drużyna Harcerska "Kuźnia" im. Jerzego Kukuczki w Szczercowie oraz 18 Drużyna Harcerzy Starszych im. Jerzego Kukuczki w Szczercowie.

szczep18 kwietnia harcerki i harcerze wzieli udział w grze miejskiej "Czar PRL" zorganizowanej przez piotrkowski HARC. Gra była świetna a naszemu Komitetowi pod wdzięczną nazwą "Socjalistyczna Brygada do Walki ze Stonką udało się ją wygrać. Bardzo się cieszymy i dziękujemy organizatorom za wierne odzwierciedlenie realiów epoki. Wygraliśmy "HARCA 2015 - Czar PRL"

11174980 1464127657212462 6414187747227075176 n

W dniach 22-24 maja nasze zuchy, harcerze i harcerze starsi wzieli udział w biwaku majowym zorganizowanym w Skotnikach. Nasze zuszki bardzo dzielnie radzili sobie na biwaku. Z uśmiechem i przytupem brały przygodę, która się właśnie dla nich otwiera. Harcerze młodsi podczas biwaku majowego również się nie nudzil, zajęcia dla nich były naprawde bardzo dobrze przygotowane. Harcerze starsi na naszym biwaku majowym byli niezastąpieni, zajmowali się wszystkim od początku do końca, organizowali zajęcia dla zuchów i harcerzy młodszych, gotowali obiad i robili mnóstwo innych rzeczy koniecznych do tego aby wszystko mogło funkcjonować tak jak powinno. 11232355 1479211549037406 6470752563473679403 n

Dzisiaj zakończył się VII Rajd Tropem Ósemki. Nasz Szczep reprezentował patrol o wdzięcznej nazwie "Mongolscy Przemytnicy Rzeżuchy". To już piąta "Ósemka" w której wzięliśmy udział. Jak zawsze było tak, że brakuje słów aby opisać tą wspaniałą przygodę jaką przeżyliśmy.  Wygraliśmy VII Rajd Tropem Ósemki. Niesamowita radoś. Dziękujemy wszystkim organizatorom za przygotowanie świetnej imprezy.

11391429 1486211365004091 8467086825740314442 n

Kolejny rok harcerski dobiega końca. Nadchodzi jak zwykle czas podsumowań i refleksji. Bardzo wiele dobrego wydarzyło się w tym roku w naszym środowisku. Mijający rok harcerski obfitował w wiele imprez harcerskich w których nasze środowisko aktywnie i licznie brało udział.

11051750 1498217397136821 946560829777001872 n

„Ten obóz to super sprawa, bo to przecież przygoda, praca i zabawa”. na tegorocznym obozie było mnóstwo pracy, niesamowitych przygód i zabawy. Nie brakowało także uśmiechu. Pierwszy obóz Szczepu 18-tych Drużyn Harcerskich ze Szczercowa zorganizowany został przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC z Piotrkowa Trybunalskiego i odbył się w Czernicy w Borach Tucholskich. W obozie wzięło udział łącznie 60 zuchów i harcerzy. Nasz podobóz prezentował się świetnie.

DSC 0481

Zuch kocha Polskę, harcerz służy Polsce. Udziału zuchów i harcerzy z naszego Szczepu w obchodach Święta Wojska Polskiego w Szczercowie.

11880431 1513242802300947 4008266044260868142 n

Zuchy, harcerze i harcerze starsi wzieli udział w Jesiennych Spotkaniach z Piosenką w Bełchatowie, które odbyły się w dniach 6-8 listopada. Gratulujemy naszym zuchą, zajęły pierwsze miejsce. Dzielne zuchy z naszego Szczepu zaśpiewały piosenki "Radość" i "Zuchowa Bajka". Na Jesiennych oprócz gromady zuchowej występował także nasz harcerski zespół „Osiemnastka” w którego skład wchodziły harcerki młodsze z 18 DH „Kuźnia” i harcerki starsze z 18 DHS. Druhny bardzo ładnie wykonały piosenki „Czardasz na połoninie” i „Rajd idzie rajd”. Zespoły przygotowywały się do występu pod kierunkiem instruktora GOK w Szczercowie – Michała Brzozowskiego, któremu bardzo serdecznie dziękujemy.

ZUCHY

 

12193452 1538539516437942 3387118331374693016 n

11 Listopada - Święto Odzyskania Niepodległości. W tym dniu jak co roku nasi harcerze pełnią służbę. W uroczystościach gminnych w Szczercowie wzięła udział bardzo liczna reprezentacja naszego Szczepu. W ten sposób spełniliśmy swój harcerski i patriotyczny obowiąze.

905955 1539168839708343 5705222937333544340 o