• Slajd_1

  Czernica - 2015 "Wiocheła" samodzielny 

  obóz Szczepu 18-tych Drużyn Harcerskich w Szczercowie

 • Slajd_2

  Nasze dzielne zuszki z Próbnej Gromady Zuchowej podczas kolonii zuchowej w Czernicy.

 • Slajd_3

  Harcerki i Harcerze Młodsi z 18 Drużyny Harcerskiej "Kuźnia" im. Jerzego Kukuczki przed wartownią 

  obozową w Czernicy.

 • Slajd_4

  18 Drużyna Harcerzy Starszych im. Jerzego Kukuczki na wartowni obozowej w Czernicy.

 • Slajd_5

  "Wiocheła" - wiejska stylizacja obozu w Czernicy

 • Slajd_6

  Czernica - 2015 "...zuchowe życie - prawdziwy raj ia io..."

 • Slajd_7

  Czernica - 2015 "...radość radość ponad wszystko..."

 • Slajd_8

  Czernica - 2015 Harcerze młodsi jak zwykle najbardziej lubią "cioranie" w lesie.

 • Slajd_9

  Służyć Bogu i Polsce przyrzekają Bartek i Michał. Czernica - 2015. 

 • Slajd_10

  Miłosz, Rozalia, Asia i Wiktoria obiecują być dobrymi zuchami. Czernica - 2015.

 • Slajd_11

  To chyba nic innego tylko "...miłość, miłość i ognisko..." Czernica - 2015.

 • Slajd_12

  HS-ki zastanawiają się czy zejść, czy może sfrunąć z platformy. 

  Czernica - 2015.

logo 2Serdecznie witamy na stronie Szczepu 18-tych Drużyn Harcerskich. Przygoda harcerska której ślad tutaj znajdziesz, może stać się Twoją przygodą! Nie zwlekaj więc i przyjdź na naszą zbiórkę do harcówki przy ulicy 3 Maja 6 w Szczercowie. Czekamy tam na Ciebie zwykle w piątki o godz. 16.18. Razem z nami czeka na Ciebie - Twoja harcerska przygoda!


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /18kuznia-nowa/templates/kuznia_nowa_v4/functions.php on line 185

Nasze zwyczaje i obrzędy

18 DH „Kuźnia” część swoich symboli, zwyczajów i obrzędów wywodzi z 8 PDH „Trop”. Część symboliki i zwyczajów 18 DH pozostało w drużynie po ponad 16 latach przynależności drużyny do Szczepu „Matecznik”. 18 – nastka ma także dużo własnej obrzędowości. Każda zbiórka rozpoczyna się apelem podczas którego zastępy przygotowując meldunek prezentują swoje okrzyki. Po apelu w kręgu śpiewana jest piosenka drużyny „Białe drogi”. Zbiórka kończy się odśpiewaniem pieśni „Już do odwrotu” po której zawiązywany jest otwarty krąg. Otwarty krąg symbolizuje, że każdy kto stara się postępować zgodnie prawem harcerskim może do naszego kręgu dołączyć i być jednym z nas. W kręgu śpiewamy „Bratnie słowo” i przekazujemy iskrę z pozdrowieniem Czuwaj. Przekazując iskrę każdy harcerz może krótko wyrazić swoje myśli dotyczące kończącej się zbiórki. Na obozach i biwakach krąg wiążemy na powitanie i na pożegnanie dnia a zamiast „Bratniego słowa śpiewamy pieśń „Witamy wstający dzień” lub „Żegnamy gasnący dzień” Podczas kręgów proporcowy z proporcem drużyny stoi w środku kręgu. Barwami drużyny od zawsze były barwy granatowe, które 18 DH przejęła od Ósemki. Takie barwy otrzymuje każdy druh lub druhna którzy pojawią się na zbiórce po raz pierwszy w mundurze harcerskim. Razem z chustą otrzymują szary sznur. To pierwsze chustowanie oznacza dla nich początek harcerskiej przygody. Kolejnymi symbolami drużyny są naramienniki i plakietka wzorowana na plakietce Ósemki, Plakietka 18 – nastki jest na motywie proporca. Naramienniki i plakietka są przez harcerzy zdobywane i uroczyście wręczane podczas apeli. Kolejnym symbolem od niedawna wprowadzonym w drużynie są granatowo błękitne barwy drużyny, które stały się głównym barwami drużyny. Po wystąpieniu ze Szczepu „Matecznik” Rada drużyny postanowiła połączyć Ósemkowy granat z Matecznikowym błękitem. Granat oznacza, że drużyna powstała na wzór Ósemki z lat 80-tych a błękit symbolizuje 16 lat działania drużyny w Mateczniku. Granatowo błękitną chustę otrzymują druhny i druhowie z rąk drużynowej po zdobyciu naramienników i plakietki w uroczystej oprawie najczęściej przy ognisku lub kominku. Kolejnym symbolem drużyny jest proporzec na którym wyszyta jest podkowa. Podkowa symbolizuje, że drużyna powstała w „Kuźni” i tam odbyła się jej pierwsza zbiórka. Proporzec drużyny jest zawsze prezentowany podczas zbiórek i apeli i innych uroczystości. Jest także obowiązkowym elementem oprawy przyrzeczeń składanych przez harcerzy 18 – nastki.

 

Plakietka 18 DH

 

plakietka 1

 

Plakietka naszej drużyny jest wzorowana na plakietce 8 Piotrkowskiej Drużyny Harcerskiej „TROP” im. Włodzimierza Puchalskiego działającej w latach 80-90 w Piotrkowie Tryb, której drużynowym przez pewien okres był założyciel 18-nastki Nasza plakietka jest w kolorze barw drużyny czyli granatowym. Jest wykonana na motywie proporca, a ósemki na motywie chusty. Liczba 18 jest połączona z motywem lilijki harcerskiej, co oznacza, że jesteśmy drużyną harcerską. Skrót: ONC to hasło Filaretów i oznacza: Ojczyzna, Nauka, Cnota. Skrót ZHP oznacza: Związek Harcerstwa Polskiego i jest nazwą organizacji do której należymy Nasza drużyna działa w Szczercowie, dlatego właśnie widnieje na plakietce napis: Szczerców. W dolnej części widnieje napis – Jerzy Kukuczka. Jest on naszym bohaterem. Słowo KUŹNIA jest nazwą drużyny i każdy osiemnastak powinien wiedzieć, że nasza drużyna powstała w klubie Kuźnia i przez długi czas harcerze z osiemnastki tam się spotykali i organizowali zbiórki. Skrót DH oznacza drużynę harcerską którą jesteśmy. Plakietkę nosimy na lewym rękawie munduru centralnie 8 cm od wszycia pagonu.