• Slajd_1

  Czernica - 2015 "Wiocheła" samodzielny 

  obóz Szczepu 18-tych Drużyn Harcerskich w Szczercowie

 • Slajd_2

  Nasze dzielne zuszki z Próbnej Gromady Zuchowej podczas kolonii zuchowej w Czernicy.

 • Slajd_3

  Harcerki i Harcerze Młodsi z 18 Drużyny Harcerskiej "Kuźnia" im. Jerzego Kukuczki przed wartownią 

  obozową w Czernicy.

 • Slajd_4

  18 Drużyna Harcerzy Starszych im. Jerzego Kukuczki na wartowni obozowej w Czernicy.

 • Slajd_5

  "Wiocheła" - wiejska stylizacja obozu w Czernicy

 • Slajd_6

  Czernica - 2015 "...zuchowe życie - prawdziwy raj ia io..."

 • Slajd_7

  Czernica - 2015 "...radość radość ponad wszystko..."

 • Slajd_8

  Czernica - 2015 Harcerze młodsi jak zwykle najbardziej lubią "cioranie" w lesie.

 • Slajd_9

  Służyć Bogu i Polsce przyrzekają Bartek i Michał. Czernica - 2015. 

 • Slajd_10

  Miłosz, Rozalia, Asia i Wiktoria obiecują być dobrymi zuchami. Czernica - 2015.

 • Slajd_11

  To chyba nic innego tylko "...miłość, miłość i ognisko..." Czernica - 2015.

 • Slajd_12

  HS-ki zastanawiają się czy zejść, czy może sfrunąć z platformy. 

  Czernica - 2015.

logo 2Serdecznie witamy na stronie Szczepu 18-tych Drużyn Harcerskich. Przygoda harcerska której ślad tutaj znajdziesz, może stać się Twoją przygodą! Nie zwlekaj więc i przyjdź na naszą zbiórkę do harcówki przy ulicy 3 Maja 6 w Szczercowie. Czekamy tam na Ciebie zwykle w piątki o godz. 16.18. Razem z nami czeka na Ciebie - Twoja harcerska przygoda!


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /18kuznia-nowa/templates/kuznia_nowa_v4/functions.php on line 185

Czy warto zapisać dziecko do harcerstwa ?


 

zbirka z rodzicami

 

Jeśli macie Państwo syna albo córkę w wieku szkolnym, z pewnością zrobilibyście wszystko, by wypełnić jego/jej czas najlepiej, jak to tylko możliwe. Ale nie chodzi tylko o to, żeby był to czas spędzony na zabawach, grach i „bumelowaniu”. Jako rodzice chcielibyście,   co oczywiste, żeby rozrywka była czymś podparta, dzięki czemu wasza pociecha oprócz relaksu i przyjemności, czerpałaby z życia również bardzo ważne dla niej w tym wieku wzorce.
Idealnym rozwiązaniem jest zapisanie dziecka do jakieś grupy, gdzie pozna nowych przyjaciół i będzie miało zorganizowany czas. Pamiętajcie Państwo jednak, że kursy i zajęcia dodatkowe to tylko półśrodek. Dzieciom taki sposób spędzania czasu po szkole, niestety, kojarzy się z obowiązkiem – najczęściej przykrym, z którego najchętniej by się wymigały. Jasne, że w szkole językowej, na lekcjach tańca czy na basenie wasz maluch przebywa wśród rówieśników, rozmawia z nimi i jeszcze rozwija swoje umiejętności, jednak dla niego wciąż jest to jak druga szkoła.
Dlatego jeśli szukacie Państwo dla dziecka rozrywki, nauki, miejsca, gdzie pozna przyjaciół – pomyślcie o zapisaniu go do harcerstwa. Harcerze – najczęściej z niewiedzy – postrzegani są jako zwyczajnie nudna, karna organizacja młodzieżowa, która najprościej rzecz ujmując, bawi się w takie małoletnie wojsko. Tak naprawdę jednak trudno szukać byłego bądź obecnego harcerza, który nie miałby z tym ugrupowaniem chociażby jednego miłego wspomnienia. Nawet jeśli na obozach młodzi muszą w mundurze stawiać się na apelu, jest to po prostu echo historii, z której harcerstwo czerpie i na bazie której wyrosło.
Harcerstwo dla waszego dziecka będzie idealne z wielu względów. Przede wszystkim pozna w nim ludzi, z którymi przyjaźń może kontynuować nawet do końca życia. Wspólne zbiórki, rajdy, biwaki, zimowiska czy obozowanie zbliżają – zwłaszcza gdy jedzie się gdzieś głównie w celach towarzyskich, jak to najczęściej bywa w przypadku młodych osób. Przyjaźnie zawiązane w okresie dorastania często nie umierają, bo w dzisiejszych czasach utrzymanie kontaktu nie jest problemem. Są telefony komórkowe, jest Internet. I wciąż działa tradycyjna poczta. Mamy to szczęście, że wystarczy jeden SMS, by stara przyjaźń nigdy nie wygasła.
Kolejnym plusem harcerstwa jest samodzielność, tak ważna dla dorastającego dziecka. Docenicie to Państwo, jeśli wasza pociecha jest bardzo mocno związana z mamą albo ze swoim tatą. Córeczka płakała za każdym razem, gdy mama lub tata zostawiali  ją w przedszkolu? Synek nie wyobraża sobie, żeby go nie odprowadzić do szkoły, a potem po niego nie przyjść? Odnosicie wrażenie, że wasze dziecko najchętniej siedziałoby w domu  i nie puszczało się maminej spódnicy? Ważne jest, aby nie przegapić momentu, kiedy ten młody człowiek naprawdę powinien zacząć być samodzielny. Gdy tak się stanie, potem będzie tylko trudniej sprawić, żeby stanął na własnych nogach.
Dzięki harcerstwu, Państwa córka lub syn zaczną być samodzielni, bo będą musieli zadbać sami o siebie, na rajdzie zrobić sobie śniadanie, ubrać się stosownie do pogody. Samodzielność nabyta w wieku dojrzewania jest nie do podważenia. I jeśli dziecko samo nie potrafi stać się niezależne, harcerstwo bardzo mu w tym pomoże.
Karność, ofiarność, uczciwość, posłuszeństwo – naprawdę ze świecą można szukać innej organizacji, gdzie Wasze dziecko nabędzie aż tyle istotnych cech. Ale nie tylko o naukę i dyscyplinę tutaj chodzi. Pamiętajcie Państwo – i niech harcerstwo właśnie z tym kojarzy wam się przede wszystkim – że w tej organizacji wasze dziecko będzie miało masę przygód, które potem zamienią się w przepiękne wspomnienia nie do zatarcia. To, co początkowo może budzić w nim lęk (pająk w namiocie, zupa jedzona z menażki, chrzest obozowy  czy przedzieranie się przez las), potem będzie przywoływać uśmiech – często nawet po wielu, wielu latach.
Według źródeł harcerstwo to polski ruch społeczny i wychowawczy dzieci i młodzieży wzorowany (w momencie powstania) na skautingu brytyjskim, oparty o służbę, samodoskonalenie (pracę nad sobą) i braterstwo. Zasady postępowania harcerza wyznacza Przyrzeczenie Harcerskie i Prawo Harcerskie. Zasady postępowania zucha wyznacza Obietnica Zucha i Prawo Zucha. Obecnie ze względu na różnorodność skautingu na świecie i harcerstwa w Polsce harcerstwo jest polską nazwą skautingu.
W naszym kraju funkcjonują trzy główne ugrupowania harcerskie – Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. Te trzy ugrupowania nieco różnią się od siebie założeniami i podążają swoimi ścieżkami. Jednak wszystkie wyrosły na bazie tradycyjnego harcerstwa i wstępując do nich, gwarantują garść niesamowitych przygód.
18 Drużyna Harcerska „Kuźnia” w Szczercowie im. Jerzego Kukuczki jest drużyną Związku Harcerstwa Polskiego działającą w strukturach Hufca ZHP Piotrków Trybunalski wchodzącego w skład Chorągwi Łódzkiej ZHP im. Aleksandra Kamińskiego.

Zbiórki drużyny
Zbiórki drużyny odbywają się z reguły dwa razy w miesiącu (co drugi piątek) w godz. 16.18 – 18.00. Po zakończeniu zbiórki do godz. 19.00 odbywa się „krótka” zbiórka Rady drużyny w celu rozdzielenia zadań na okres międzyzbiórkowy.
 

Zbiórki Rady drużyny
Zbiórki Rady drużyny odbywają się również dwa razy w miesiącu  (w piątki w których nie ma zbiórki drużyny) w godz. 16.018– 19.00.

Zbiórki z reguły odbywają się w harcówce drużyny w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Szczercowie przy ul. 3 Maja 6 (budynek dawnego Internatu). Informacje  o zbiórkach poza harcówką będą każdorazowo zamieszczane w zakładce „Aktualności”